Announcement
TRAVEL UPDATE: Answers to your questions about COVID-19
Select Page

GAP YEAR

Co to jest Gap Year?

Co to jest gap year? To okazja, aby dowiedzieć się więcej o sobie i o świecie, zanim podejmiesz decyzję o swojej przyszłej edukacji i ścieżce kariery. To szansa, aby dowiedzieć się o prawdziwym świecie poza czterema ścianami klasy, sali wykładowej, czy biura. W ten sposób możesz wyjść ze strefy komfortu i dowiedzieć się więcej o swoich naturalnych zdolnościach. To Twoja szansa na zobaczenie świata, zanim wybierzesz miejsce, w którym chcesz się osiedlić i realizować długoterminowe plany.

Może nie zgadzasz się z żadną z tych definicji, masz do tego pełne prawo. Dokładne znaczenie gap year jest prawdopodobnie dla każdego nieco inne. Niezależnie od tego, jak zdefiniujesz gap year, większość osób, która decyduje się na gap year zgodzi się, że jest to szansa na spędzenie czasu po swojemu, bez presji z zewnątrz. Czasu poświęconego na zyskanie doświadczenia życiowego, z dala od tradycyjnie ustrukturyzowanych systemów szkolnych i pracy.

Korzyści z Gap Year

Coraz więcej instytucji akademickich popiera korzyści płynące z gap year. Część brytyjskich uczelni, w tym Harvard, wysyła listy do świeżo upieczonych studentów doradzając rodzicom, aby rozważyli odroczenie edukacji dziecka zachęcając do zrobienia im rocznej przerwy przed studiami. Władze uczelniane uważają bowiem, że dzisiejsi studenci znajdują się pod zbyt dużą presją, a drogą do sukcesu jest poznanie siebie, podążanie za własnymi zainteresowaniami i mocnymi stronami, a nie poddawanie się naciskom najbliższego środowiska.

Czy powinienem wziąć rok przerwy?

Jeżeli ekscytuje Cię perspektywa wyjazdu na gap year, ale nadal masz wątpliwości, to warto zapoznać się z badaniami przeprowadzonymi przez The American Gap Association. Ich wyniki pomogą Ci podjąć decyzje. Badania te wykazały, że około 85% osób, które wyjechały na gap year ocenia swoją decyzje bardzo pozytywnie. 88% uczniów szkół średnich, którzy wyjechali na gap year po maturze podjęła studia po jego zakończeniu. 89% studentów, którzy wyjechali na gap year w trakcie studiów powróciło na uczelnie po zakończeniu programu, a 86% z nich było zadowolonych lub bardzo zadowolonych ze swojego gap year. Okazało się również, że większość osób, która decyduje się na gap year to uczniowie szkół średnich wyjeżdżający po maturze. Studenci wyjeżdżający w trakcie studiów lub po ich ukończeniu stanowią mniejszość. 

Jak wziąć rok przerwy?

Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać, że zalety roku gap year przewyższają wszelkie wady, o których słyszałeś. Teraz zajmiemy się również Twoim pytaniem, w jaki sposób możesz zrealizować swój gap year.

Wiele osób pyta, w jaki sposób mogą sfinansować swój rok przerwy. Sprawdź naszą stronę na temat stypendiów, aby dowiedzieć się, czy możemy zaoferować Ci takie stypendium. Możesz także zebrać fundusze za swój rok przerwy, korzystając z platformy pozyskiwania funduszy GVI. Drugie pytanie, które zadaje wiele z Was, brzmi: „Jak mogę wybrać się na gap year, kiedy zostałem już przyjęty na studia?” Możesz złożyć wniosek do swojej uczelni z prośbą o przesunięcie rozpoczęcia Twoich studiów o rok.

GVI oferuje wyjazdy na gap year, które realizowane są w ramach naszych programów wolontariatu lub staży zawodowych w Kambodży, Kostaryce, Fidżi, Ghanie, Grecji, Indach, Laosie, Meksyku, Nepalu, Peru, Seszelach, RPA, Tajlandii, Tanzanii lub Zambii

Nasze programy obejmują szereg dziedzin tematycznych od ochrony środowiska morskiego, ochrony dzikiej przyrody po zdrowie publiczne i edukację, a także wzmocnienie pozycji kobiet i biznes w służbie wpływu społecznego.

Jeśli już znalazłeś dla siebie idealny program gap year, wypełnij szybką aplikację na program gap year z GVI. Jeśli nie, to tutaj możesz przeglądnąć wszystkie nasze programy gap year i wybrać ten, który Cię najbardziej pociąga. przerwą. Aby pobrać nasz przewodnik gap year, odwiedź naszą stronę z broszurami.

Jak spędzić Gap Year

Badanie American Gap Association wykazało, że więcej działań i aktywności realizowanych jest w trakcie gap year, tym poziom zadowolenia z wyjazdu jest większy. Innymi słowy, im więcej działań zrealizujesz w trakcie gap year, tym bardziej spełniony poczujesz się po zakończeniu programu. Ma to sens, ponieważ ostatnią rzeczą, którą chciałbyś być poczuć jest nuda! .

Kiedy planujesz swój gap year, najpierw spisz listę wszystkich rzeczy, które chciałbyś przeżyć i doświadczyć, a następnie rozejrzyj się za opcjami, które umożliwią Ci realizację Twoich planów. Gdy znasz już swoje ograniczenia co do czasu i budżetu, możesz zacząć bardziej selektywnie podchodzić do pomysłów na gap year. Co najważniejsze - podejmij decyzje czy gap year zaczniesz od pracy, która pozwoli Ci sfinansować podróże, czy też  masz możliwość rozpoczęcia swojej przygody od razu decydując się na wolontariat lub staż za granicą.

Pomysły na Gap Year
Szukasz ciekawych pomysłów na gap year? Czy może być lepszy pomysł niż połączenie przyjemnego z pożytecznym? Naszym zdaniem nie! Włącz się zatem w  rozwiązanie największych problemów świata podczas eksploracji odległych zakątków naszej planety!

Wszystkie programy gap year GVI, w tym wolontariat i staże, są dostosowane do jednego lub większej liczby Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W całej naszej pracy działamy zgodnie z ostatnio uzgodnionymi najlepszymi praktykami etycznymi w dziedzinie międzynarodowego zrównoważonego rozwoju.

Wśród miejsc, w których realizujemy nasze projekty jest także niewielka wyspa w archipelagu wysp Fidżi, na której możesz zrealizować program badawczy przyczyniając się do inicjatyw na rzecz ochrony mórz oraz zdobywając profesjonalne uprawnienia nurkowe PADI.  Nasze projekty realizujemy także na jednej z wysp w archipelagu Seszeli, na której możesz pomóc w badaniach nad żółwiami olbrzymimi Alandra, żarłaczami cytrynowymi, a także w projektach ochrony lasów namorzynowych i palm Coco De Mer.

A jeśli nadal zastanawiasz się czy wyjechać na gap year, możemy polecić Ci także wyjątkowe projekty wolontariatów z zagrożonymi żółwiami morskimi w Kostaryce, Grecji, Seszelach lub Tajlandii. Niesamowitym jest także projekt ochrony słoni azjatyckich realizowany w lasach północnej Tajlandii. Nasz program dotyczący ochrony słoni w Tajlandii jest również jednym z najbardziej przystępnych cenowo.

Należy pamiętać, że nasza polityka w zakresie etyki postępowania ze zwierzętami w niewoli ogranicza uczestnikom możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami.
Dotykanie zwierząt możliwe jest tylko, gdy wymaga tego ich zdrowie.

Podróżowanie a Gap Year

Myślisz o roku przerwy za granicą? Nie jesteś sam. 85% uczestników programów gap year, którzy wzięli udział w badaniu The American Gap Association, stwierdziło, że główną przyczyną ich  udziału w programie, była chęć podróżowania, zwiedzania świata i poznawania innej kultury.

Gdzie się wybrać na gap year, jeżeli jest tyle możliwości, a czas nie jest z gumy? Każdy z nas ma w sercu jeden kraj czy region, który przyciąga uwagę od lat i nawet do końca nie jak ten “zew” się zrodził. W takiej sytuacji zalecamy zaufać swojemu instynktowi. Możesz przeczytać o doświadczeniach uczestników, którzy odwiedzili miejsca, w których prowadzimy programy, na naszym blogu lub porozmawiać z jednym z naszych doradców ds. Rekrutacji. 

Dzięki GVI możesz dołączyć do programów gap year w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej, Europie i Oceanii. Wybierz wolontariat lub staż za granicą w trakcie gap year w Kambodży, Kostaryce, Fidżi, Ghanie, Grecji, Indiach, Laosie, Meksyku, Nepalu, Peru, Seszelach, RPA, Tajlandii, Tanzanii lub Zambii.

Wszystkie nasze lokalizacje oferują także ekscytujące atrakcje turystyczne, których można doświadczać popołudniami lub w weekendy. W Nepalu możesz wybrać się wycieczkę do Everest Base Camp lub Annapurna Sanctuary.

Programy Gap Year

GVI oferuje jedne z najlepszych programów gap year. Jeśli nam nie wierzysz, przeczytaj znakomite recenzje, które otrzymaliśmy od naszych stażystów i wolontariuszy.

GVI oferuje wiele możliwości realizacji gap year w szeregu dziedzin wyznaczonych przez kluczowe globalne problemy określone w Celach Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uczestnicy Gap Year mogą przyczyniać się do ochrony mórz i ochrony dzikiej przyrody, badać skutki zmian klimatu, pomagać w zapobieganiu zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi, poprawiać jakość edukacji czy pomagać w zmniejszaniu nierówności płci.

W zależności od tego, co jest Twoim celem, możesz zrealizować swój gap year wybierając się na wolontariat lub staż. W ramach wszystkich zagranicznych programów wolontariatu GVI realizowane są szkolenia dzięki którym zyskasz konkretne doświadczenia zawodowe gwarantujące poprawę Twojej szansy na zatrudnienie. Staże GVI oferują jeszcze więcej możliwości uczenia się i zdobywania doświadczenia zawodowego. Wszyscy stażyści GVI otrzymują również ILM Leadership Certificate.

Nasze programy gap year to doskonały wybór dla osób, które chcą w trakcie programu skupić się na podróżowaniu i emocjach z podróżowaniem związanych. Jest to oczywiście związane z faktem, że wszystkie nasze programy realizowane są w odległych i atrakcyjnych miejscach na kuli ziemskiej.

Our Programs