Announcement
TRAVEL UPDATE: Answers to your questions about COVID-19
Select Page

Jakie wyzwania stoją przed żółwiami morskimi w Kostaryce?

By Petrina Darrah 5 months ago
two turtles walking on a sandy beach

Wszystkie gatunki żółwi morskich, które gniazdują na plażach Kostaryki, są zagrożone. Dowiedz się więcej o wyzwaniach, przed którymi stoją żółwie morskie Kostaryki, oraz o tym, co możesz zrobić, aby pomóc.

Kostaryka ma tą wyjątkowość, iż leży zarówno nad Pacyfikiem jak i nad Morzem Karaibskim. Plaż zatem w tym kraju nie brakuje. Przyciągają one plażowiczów ale i żółwie morskie, które składają jaja na plażach Kostaryki każdego miesiąca.

Obrazy piskląt żółwi zmierzających do morza są niemal synonimem tego małego kraju Ameryki Łacińskiej.

Jeden z zagrożonych żółwi morskich na Kostaryce dociera do oceanu.

Żółwie morskie w Kostaryce są jednak zagrożone. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania w celu ochrony tych gadów zamieszkujących ocean, słynne masowe gniazda w Kostaryce mogą stać się przeszłością.

Nasz lokalny oddział GVI usytuowany jest w Jalova w Parku Narodowym Tortuguero. Pomagamy tam złagodzić zagrożenia związane z ochroną przyrody i wyzwania stojące przed żółwiami morskimi w Kostaryce.

Zagrożone żółwie morskie w Kostaryce

Zielony żółw pełznie wzdłuż plaży. Jest to jeden z rodzajów żółwi morskich w Kostaryce.

Istnieją cztery główne rodzaje żółwi morskich w Kostaryce: oliwkowy, zielony, skórzasty i jastrzębi. Wszystkie cztery gatunki żółwi morskich występujące w Kostaryce są sklasyfikowane jako krytycznie zagrożone, zagrożone lub wrażliwe.

Bogactwo miejsc gniazdowania i liczba zagrożonych żółwi gniazdujących w Kostaryce stawia ten kraj na pierwszej linii ochrony żółwi morskich.

Kostaryka jest doskonałym miejscem podróży, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o żółwiach, zobaczyć je na własne oczy i przyczynić się do ich ochrony.

Zagrożenia i wyzwania dla żółwi morskich Kostaryki

Wolontariuszka ochrony żółwia zauważa, że wylęgi żółwia wypływają z brzegu.

 

Żółwie morskie Kostaryki stają przed wieloma poważnymi wyzwaniami, zarówno na lądzie, jak i na wodzie.

Kłusownictwo

Od 1996 r. nielegalne jest zabieranie jaj żółwi z plaż. Jednak, według Scientific American, kłusownictwo jaj wzrosło o 30% od czasu wprowadzenia tego prawa.

Słabe egzekwowanie tego prawa w połączeniu z ciągłym popytem przyczyniły się do kłusownictwa jaj żółwia morskiego.

Uczestnicy GVI biorą udział w ochronie żółwia morskiego, odkrywając gniazda żółwia morskiego, aby określić wskaźnik sukcesu wylęgu.

Duża liczba jaj przemycanych jest do Panamy, gdzie uważa się je za afrodyzjaki.

Ponadto, w Kostaryce władze zezwalają ludziom na sprzedaż jaj zebranych podczas pierwszych trzech dni masowego gniazdowania żółwi olbrzymich zwanych „arribada”. Odbywają się one w Ostional Wildlife Refuge, które jest jedynym miejscem na świecie, w którym można zbierać jaja żółwia.

Ten wyjątek można wykorzystać do zamaskowania sprzedaży nielegalnie zebranych jaj żółwia morskiego, w tym jaj innych gatunków. W szczególności wpływa to na żółwia skórzastego w Kostaryce.

Kłusownictwo odbijają się na populacji żółwi, ponieważ przeżywa tylko ułamek piskląt, a osiągnięcie ich wieku rozrodczego zajmuje dużo czasu.

Pisklęta żółwia morskiego wychodzą z gniazda w Kostaryce. Wolontariusze ochrony żółwi morskich będą monitorować swoje postępy.

Wędkarstwo komercyjne

Wiele żółwi morskich ginie jako przyłów podczas komercyjnych operacji połowowych. Przypadkowe schwytanie żółwi jest w dużej mierze nieuregulowane.

Nawet w przypadkach, w których obowiązują zasady, egzekwowanie przepisów dotyczących przyłowów, gdy wiele dużych statków rybackich operuje na otwartym oceanie, stanowi ciągłe wyzwanie.

Żółwie mogą również zaplątać się w zrzucone sieci rybackie lub żyłki.

 

Dorosłe żółwie morskie spacerują wzdłuż plaży między odpadami morskimi.

Original photo: green turtles amid marine debris” by Andy Collins/NOAA Office of National Marine Sanctuaries is licenced under CC BY 2.0

Zanieczyszczenie plastikiem

Żółwie morskie często mylą pływające fragmenty plastikowych śmieci z żywnością. Błędne połknięcie plastiku może poważnie zaszkodzić, a nawet zabić żółwie.

Po połknięciu plastikowe śmieci mogą zablokować przewód pokarmowy żółwi morskich, powodując ich głód.

Niszczenie siedlisk

Ten nadmorski kurort w Kostaryce może wydawać się idylliczny, ale utrata siedlisk wymagana do jego budowy stanowi zagrożenie dla żółwi morskich Kostaryki.

Rozwój nadmorskich hoteli, restauracji i domów wzdłuż wybrzeża Kostaryki wkracza w siedliska gniazdujący żółwi morskich.

Erozja plaż lub usuwanie roślinności przybrzeżnej, a także hałas i zanieczyszczenie światłem mogą odepchnąć żółwie od ważnych miejsc lęgowych. 

Zmiana klimatu

Zmiany klimatu mają ogromny wpływ na ocean, a następnie na przetrwanie żółwi morskich.

Chociaż pełny wpływ zmian klimatu na poszczególne gatunki żółwi morskich nie został jeszcze ustalony, czynniki takie jak wzrost poziomu morza, przesunięcie prądów oceanicznych, cieplejsze temperatury wody i zakwaszenie oceanów prawdopodobnie będą stanowić zagrożenie dla żółwi.

Ochrona żółwia morskiego Kostaryki

Uczestnik GVI oczyszcza ścieżkę dla żółwi morskich na Kostaryce, aby pomóc im bezpiecznie przedostać się na morze.

 

Jako wolontariusz ochrony żółwi z GVI możesz pomóc w walce z wyzwaniami, przed którymi stoją żółwie morskie w Kostaryce.

Dzięki inicjatywom badawczym i ochronnym możesz przyczynić się do długoterminowego przetrwania tych zagrożonych gatunków. Będziesz mieć okazję dowiedzieć się o biologii i zachowaniu żółwi, a także o strategiach mających na celu sprostanie wyzwaniom związanym z ochroną.

Możesz pomóc w ochronie wrażliwych gniazd lub przeprowadzić bezpośrednie badania. Może to obejmować odbywanie nocnych patroli wzdłuż plaży lub przeprowadzanie badań, takich jak pomiary żółwi, identyfikacja gniazd lub liczenie jaj. Inne działania mogą obejmować zbieranie danych o wskaźnikach kłusownictwa.

 

Uczestnik GVI rejestruje dane dotyczące ochrony żółwia morskiego.

Oprócz pracy na rzecz zrównoważonej ochrony, wolontariat z GVI jest szansą na niezapomniane wrażenia z obcowania z dziką przyrodą.

W określonych porach roku możesz zobaczyć żółwie gniazdujące lub być świadkami piskląt, które pojawiają się i docierają do oceanu.

Jako jedno z niewielu miejsc na świecie, w Kostaryce  jaguary żerują na żółwiach morskich, możesz mieć szczęście dostrzec jednego z tych nieuchwytnych dużych kotów!

Zostań wolontariuszem na projekcie ochrony żółwi morskich w Kostaryce z GVI. Sprawdź nasze programy ochrony żółwi morskich w Jalova już dziś.