Announcement
TRAVEL UPDATE: Answers to your questions about COVID-19
Select Page

8 najciekawszych rzeczy do zrobienia na Fidżi

By Petrina Darrah 5 months ago
8 najciekawszych rzeczy do zrobienia na Fidżi

Jeśli planujesz wolontariat za granicą w tym wyspiarskim kraju, koniecznie sprawdź zestawienie najciekawszych rzeczy do zrobienia na Fidżi.

Fidżi to 330 rajskich wysp rozproszonych na Oceanie Spokojnym, otoczonych palmami i spokojną, lazurową wodą. Zapewne masz już ten widok przed oczami – miękki, biały piasek i żar tropikalnego słońca orzeźwiany przez oceaniczną bryzę.

Na Fidżi mnóstwo jest do przeżycia, zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Fidżi jest domem zarówno dla rozległych połaci raf koralowych, jak i bujnej zielonej dżungli.

 

Nurkowanie z rurką to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia na Fidżi, w tym artykule opowiemy o innych najlepszych rzeczach do zrobienia na Fidżi!

 

Wykorzystaj maksymalnie czas spędzony na wolontariacie dzięki poniższej liście 8 najciekawszych  rzeczy do zrobienia na Fidżi.

1) Snorkeling na rafie koralowej

To, co widzisz nad wodą na Fidżi, to dopiero początek piękna tego kraju. Poniżej ciepłych niebieskich fal znajdują się jedne z najbardziej imponujących raf koralowych na świecie.

Załóż maskę i fajkę i odkrywaj bujne ogrody koralowe pełne ryb we wszystkich kolorach i rozmiarach. W podwodnym świecie żyje ponad 1500 gatunków ryb i innych morskich stworzeń.

Jedne z najlepszych miejsc do snorkelingu na Fidżi można znaleźć tuż przy Ono Island. To miejsce przeznaczone wyłącznie do nurkowania, które oferuje możliwość pływania z gigantycznymi mantami. Te kolosalne stworzenia mogą mierzyć do czterech i pół metra rozpiętości skrzydeł.

 

Przeżyj najlepsze nurkowanie z rurką na Fidżi podczas programu wolontariatu GVI w naszej bazie w Caqalai.

 

Niesamowite są nie tylko ich skrzydła, ale także ich interakcja z wargaczami – rybami, które pływają wokół mant, obgryzając martwą skórę i pasożyty. Pomagają  mantom zachować czystość i zdrowie.

Legendarna Rainbow Reef, nazwana koralową stolicą świata, jest kolejnym wyjątkowym miejscem do snorkelingu. Możecie spotkać tam najpiękniejsze okazje ryb na całym archipelagu.

Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat morski Namena. Zobaczyć tam ponad 400 gatunków koralowców i ponad 1100 gatunków najpiękniejszych ryb.

 

Nurkowanie z rurką i nurkowanie są wysoko na liście Fidżi do zrobienia, dołącz do nas w programie ochrony środowiska morskiego GVI, aby przekonać się sam.

2) Odwiedź Muzeum Narodowe Fidżi

Muzeum Narodowe to świetne miejsce do odwiedzenia, szczególnie na początku pobytu na archipelagu.  Znajdziesz tam ogrom interesujących historii i eksponatów. Między innymi potężne 13-metrowe kajaki z początku XX wieku służące do komunikacji między odległymi wyspami, a w każdą ostatnią sobotę miesiąca w muzeum organizuje pokazy tradycyjnego tańce.

 

Odwiedź muzeum Fidżi, aby dowiedzieć się więcej o historii Fidżi.

Original photo: “Fiji Museum” by Matthias Süßen is licenced under CC BY-SA 2.0

3) Zrób zakupy na rynku miejskim w Suva

W środku Suva, stolicy Fidżi, znajduje się kwitnący rynek z przyjazną atmosferą.

Zajrzyj tam, aby zobaczyć stosy świeżych tropikalnych owoców i warzyw, których nie znajdziesz w Europie. Zakupy są tam tańsze niż supermarkecie, ale co najważniejsze, dają przedsmak codziennego życia w Suva.

Jest to również najlepsze miejsce, aby zaspokoić pragnienie świeżym sokiem ananasowym.

 

Zostań wolontariuszem na Fidżi, aby posmakować jedzenia i historii Fidżi.

Original photo: “Out and About capturing the moments of women market vendors in Suva” by UN Women/Olivia Owenis licenced under CC BY-SA 2.0

4) Smakuj lokalnej kuchni

Lokalna kuchnia jest bardzo smaczna, a tradycją są obfite posiłki. Podstawowymi składnikami kuchni na Fidżi są ryby, kokos, maniok, ryż, słodkie ziemniaki i taro – warzywo korzeniowe.

Używając pieców ziemnych lub gotując bezpośrednio przy otwartym ogniu, kucharze z Fidżi przygotują potrawy, wykorzystując bogaty smak lokalnych produktów. Dzięki wpływowi indyjskich imigrantów stanowiących 50% społeczeństwa, elementem lokalnej kuchni jest także curry. 

Jedną z najsmaczniejszych lokalnych potraw jest kokoda. To drobno posiekane surowe ryby w kremie ​​kokosowym z dodatkiem soku z limonki i papryczki chilli.

5) Poznaj park leśny Colo-i-Suva

Wycieczki wolontariuszy z Fidżi obejmują także przygody w pięknych lasach wyspiarskich.

 

Warto zajrzeć także do wnętrza wysp. Fidżi ma wiele atrakcji dla miłośników pieszych wędrówek, czy fascynatów ornitologii. To co najlepsze można doświadczyć w parku leśnym Colo-i-Suva. Park leży w niewielkiej odległości od Suva. Znajdują się tam jedne z najbardziej bujnych lasów tropikalnych na Fidżi. Wielką atrakcją parku są czyste, naturalne baseny.

Ponad sześć kilometrów szlaków pieszych zaprowadzi cię w głąb dżungli, która jest orzeźwiającym i zielonym wytchnieniem od stolicy. Jeśli po drodze zrobi ci się gorąco, możesz zatrzymać się i popływać w pięknej zatoczce Waisila.

6)  Podziwiaj świątynię Sri Siva Subramaniya Swami

Jednym z najbardziej spektakularnych zabytków w Nadi, trzecim co do wielkości mieście Fidżi, jest Świątynia Sri Siva Subramaniya Swami Ego, ekstrawagancko kolorowa świątynia hinduska o tradycyjnej architekturze drawidyjskiej.

 

Historia Fidżi jest częścią podróży, której doświadczysz podczas wolontariatu GVI w zakresie fidżi.

Original photo: “Nadi, Fiji, 1996” from Nathan Hughes Hamilton is licensed under CC BY 2.0

Jest to największa świątynia hinduska na półkuli południowej i jedno z niewielu miejsc poza Indiami, gdzie można zobaczyć tę formę architektury. Drewniane rzeźby przedstawiające różne bóstwa zostały przywiezione z Indii. Skomplikowane freski sufitowe zostały również namalowane przez artystów, którzy specjalnie w tym celu przyjechali z Indii.

7) Zdobądź kwalifikacje do nurkowania PADI

Bogate życie morskie Fidżi i błogie wody sprawiają, że jest to idealne miejsce do zdobycia certyfikatu nurkowania PADI

Naucz się nurkować podczas ekspedycji morskiej GVI, która daje szansę na jednoczesną ochronę wrażliwych środowisk morskich. Baza badawcza GVI znajduje się na wyspie Calaqai. Dzięki malowniczym plażom i tradycyjnym wioskom jest to idealne miejsce do zdobycia certyfikatu PADI Advanced Open Water

Po uzyskaniu certyfikatu nurkowania będziesz mógł nurkować w wielkiej rafie Astrolabe, jednej z największych raf koralowych na świecie.

 

Historia ochrony mórz na Fidżi jest na wyciągnięcie ręki, odkrywając najlepsze nurkowanie na Fidżi w ramach programu wolontariatu GVI.

 

Jeśli jesteś już wykwalifikowanym płetwonurkiem, przenieś swoje umiejętności na wyższy poziom dzięki stażowi PADI Divemaster. Oprócz profesjonalnych kwalifikacji nurkowych, zdobędziesz także praktyczne doświadczenie w dziedzinie ochrony środowiska morskiego. 

8) Wolontariat na Fidżi

Wolontariat na Fidżi z GVI to nic innego jak połączenie przyjemnego z pożytecznym. Szeroka gama projektów wolontariackich i staży daje Ci wybór. Możesz sam zadecydować, który z nich Cię interesuje .

Wybieraj spośród wielu projektów wolontariatu, między innymi: inicjatyw ochrony mórz lub rozwoju społeczności i pomagaj stawić czoła wyzwaniom, takim jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi, zmiany klimatu oraz inicjatywy na rzecz kobiet.

Celem każdego projektu jest umożliwienie wolontariuszom wywierania trwałego wpływu na Fidżi oraz uczenia się o lokalnej kulturze i pogłębiania wiedzy na temat globalnych problemów rozwojowych.

 

Zgłaszaj się na Fidżi i zacznij zaznaczać swoją listę rzeczy do zrobienia teraz!

 

Wolontariat nauczycielski na Fidżi to świetny sposób na zanurzenie się w lokalnej społeczności. Możesz pomóc poprawić edukację na wsi, a także zdobyć praktyczne doświadczenie w nauczaniu, które będzie cennym dodatkiem do twojego CV.

Podczas wolontariatu będziesz mieszkać wśród palm i tuż obok plaży, pochłaniając wyluzowane tempo życia wielu mieszkańców tego wyspiarskiego kraju.

Odkryj wolontariat Fidżi w GVI. Poznaj naszą ofertę projektów wolontariackich i staży już dziś.