Announcement
TRAVEL UPDATE: Answers to your questions about COVID-19
Select Page

Osiem powodów, aby wybrać się na gap year dla dorosłych

By Petrina Darrah 4 months ago
Osiem powodów, aby wybrać się na gap year dla dorosłych

Gap year nie jest tylko dla nastolatków i dwudziestolatków. Biorąc rok przerwy dla dorosłych i wybierając się na wolontariat za granicą, można uzyskać ogromne korzyści.

Rok przerwy jest obecnie popularną praktyką wśród młodszych pokoleń. Ale to nie znaczy, że dla osób, które rozpoczęły już karierę zawodową, gap year jest niedostępne. Zdecydowanie nie! 

Nie ma określonego wieku na zrobienie przerwy. Możesz być świeżo po ukończeniu szkoły średniej, właśnie ukończyć uniwersytet lub przerwać karierę zawodową po dekadzie pracy.

Jeśli z zazdrością spoglądasz na uczniów w wieku dwudziestu kilku lat na całym świecie, zachowaj spokój i rozważ osiem powodów, dla których warto zrobić sobie przerwę w wieku powyżej 30 lat.

1) Rozwijaj swoje pasje

Spędź swój dorosły rok przerwy na nurkowanie

 

Dla wielu osób praca od dziewiątej do piątej może być destrukcyjna dla kreatywności. Robienie przerwy w wieku 30 lat, a nawet później, jest szansą, aby ożywić ciekawość i odkryć wszystkie rzeczy, na które nigdy wcześniej nie miałeś czasu.

Zanurz się w swoje hobby lub realizuj nowe zainteresowania w ciągu gap year. To może być Twoja szansa, aby w końcu nauczyć się nurkowania, zostać lepszym fotografem lub dowiedzieć się więcej na temat rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego rozwoju.

2) Zobacz świat

Republika Południowej Afryki jest idealnym miejscem na rok przerwy dla dorosłych

 

Jeśli wybrałeś tradycyjny sposób na życie i prosto po studiach rozpoczął pracę, z pewnościa możesz odczuwać niedosyt.. Rok przerwy dla dorosłych to szansa na ponowne przyjrzenie się marzeniom podróżniczym i wreszcie skrócenie listy życzeń.

To może być Twoja szansa na odwiedzenie Peru i wędrówkę do Machu Picchu, doświadczenie życia na Seszelach lub safari w Południowej Afryce, aby zobaczyć słynną Wielką Piątkę

3) Zanurz się w innej kulturze

Wykorzystaj swój dorosły rok przerwy, aby zanurzyć się w nowej kulturze

Jedną z głównych korzyści płynących z gap year jest możliwość poznania innych kultur. Dysponując całym rokiem, możesz spędzać tygodnie lub nawet miesiące w każdym kraju, co pozwala lepiej je zrozumieć.

Zanurzenie w kulturze to potężne doświadczenie, które pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy. Nawiązując bardziej znaczące kontakty z lokalną ludnością, zyskasz głębsze zrozumienie kraju goszczącego, poznasz jego kulturę, kuchnię i tradycje.

4) Wnieś wkład

Wnieś wkład w trakcie roku przerwy dla dorosłych

 

Rok przerwy w wieku 40 lat jest idealną okazją do wniesienia wkładu. Możesz wybrać się na wolontariat za granicę. To bardziej znaczące niż zwykła darowizna na cele charytatywne.

Zaangażowanie w terenie daje szansę na spotkanie podobnie myślących ludzi z całego świata i poznanie lokalnej perspektywy globalnych problemów.

Programy GVI na gap year pozwalają wnieść pozytywny wkład w ważne cele, jednocześnie ciesząc się przygodą życia w innym kraju.

5) Rozwiń swoją karierę

Nauczanie to idealny rok przerwy dla osób starszych

 

Programy gap year dla dorosłych mogą być świetną szansą na naukę nowych umiejętności i rozwój kariery.

Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się trudnych, czy miękkich umiejętności, będziesz mieć czas na programy, które przyspieszą rozwój zawodowy. Programy wolontariackie GVI kładą duży nacisk na rozwój umiejętności i stanowią doskonały dodatek do Twojego CV.

Na przykład, biorąc udział w naszym projekcie nauczania i rozwoju wczesnego dzieciństwa w Ghanie, możesz poprawić swoje kompetencje międzykulturowe i umiejętności komunikacyjne poprzez interakcje z członkami społeczności lokalnej.

6) Poznaj nową ścieżkę kariery

Śledź gepardy podczas dorosłego roku przerwy w Południowej Afryce

 

Przerwa w karierze może być okazją do oceny obecnej ścieżki kariery i odkrycia potencjalnych nowych karier.

Pomysły na rok przerwy dla dorosłych obejmują naukę nurkowania na Fidżi, nauczanie języka angielskiego początkujących mnichów buddyjskich w Kambodży i pomoc w gromadzeniu danych o gepardach w Południowej Afryce.

W trakcie roku przerwy dla dorosłych możesz odkryć nowy cel lub zdać sobie sprawę, że wolisz swoją obecną ścieżkę. Liczy się to, że masz swobodę odkrywania.

7) Zmniejsz ryzyko wypalenia zawodowego

Robienie przerwy w wieku 30 lat zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego

 

Praca od dziewiątej do piątej przez pięć dni w tygodniu przez wiele lat może prowadzić do frustracji lub wyczerpania. Jeśli tak jest, nie jesteś sam. Wypalenie zawodowe stało się tak powszechnym problemem, że Światowa Organizacja Zdrowia przeklasyfikowała je teraz jako chorobę.

Rok przerwy to Twoja szansa na zresetowanie i cieszenie się czasem wolnym od zobowiązań. Całkowicie zmieniając rutynę i spędzając rok z dala od pracy, możesz wydostać się z koleiny życia zawodowego, odpocząć i znaleźć nową inspirację.

Pomoże ci to przezwyciężyć negatywne uczucia lub cynizm związany z pracą, zmniejszając ryzyko wypalenia zawodowego. Kiedy wrócisz do pracy, będziesz odświeżony i zmotywowany, z nową energią.

8) Naucz się nowego języka

Ucz się francuskiego na Seszelach podczas roku przerwy

 

Badania pokazują, że dorośli, którzy mówią więcej niż jednym językiem, zachowują lepsze zdolności poznawcze w miarę starzenia się. W rzeczywistości badania wykazały, że nauka języków stymuluje mózg i może spowolnić początek zaburzeń neurologicznych, takich jak demencja.

Możesz rozpocząć naukę drugiego języka i cieszyć się korzyściami w każdym wieku. Rok przerwy dla dorosłych może być doskonałą okazją do rozpoczęcia.

Wykorzystaj w pełni swoje wyjazdy wolontariackie za granicę i rzuć sobie wyzwanie nauki hiszpańskiego w Kostaryce lub ćwiczenia francuskiego na Seszelach.

Nigdy nie jest za późno, aby wziąć rok przerwy i wywrzeć wpływ. Odkryj możliwości GVI w zakresie wolontariatu dla dorosłych na całym świecie.